JAK SE NÁM DAŘÍ? DVACET MĚSÍCŮ PLNÉHO PROVOZU A SKVĚLÝ OHLAS

Ano, možná to zní nadneseně, ale především to vystihuje naši práci v MSK Orlová, p.o. Jelikož chvály není nikdy dost, rád bych touto cestou poděkoval lidem, kteří pracují nebo pomáhají v naší činnosti. Bez jejich přístupu a pomoci, by MSK nemělo tak kvalitní výsledky na sportovním poli a nebylo by schopné zdárně uspořádat skvělé akce pro děti a veřejnost ve městě.

Aktuálně nabízíme sedm sportovních odvětví - atletika, fotbal (a to i ženský fotbal), lední hokej, baseball, judoškolky a pod oddílem branných sportů sdružujme letní biatlonisty a sportovní turistické závodníky. Prioritně pracujeme s dětmi a mládeží, jejichž činnost primárně financuje město Orlová. Dospělé kolektivy pro nás však nejsou žádnou neznámou. Naše fotbalové ženy nastoupily v loňském roce do své první sezóny a také se nám podařilo dát dohromady celek mužského baseballu pro přípravnou sezónu 2019. Dospělé kategorie se financují samy ze svých příjmů (příspěvky, dary, sponzoring).

Za dobu 20 měsíců, po kterou již MSK funguje, se nám podařilo rozšířit naši základnu na celkových 412 aktivní sportovců. Máme skvělé mladé fotbalisty, kteří se po dlouhé době objevují v reprezentačních výběrech okresu. Pomalu nám rozkvétá zapomenutá atletika. Lední hokej prochází v dětských kategoriích svým boomem. Biatlonisté a turisté nám vozí medaile snad z každého závodu, na který vyrazí. Baseballisté ukazují, že Orlová umí i jiné než tradiční sporty. Nesmíme však opomenou ani trenéry, kteří mají ohromný zápal pro doškolování a získávání nových zkušeností formou přednášek a odborných meetingů.

Ale abych nepopisoval vše v růžovém, máme také body z našeho původního plánu, které se nám naplnit nepodařilo. Doposud jsme například nezvládli vytvořit plně schopný oddíl gymnastiky. Oddíl výkonnostního juda se rozhodl jít svou vlastí cestou. Stále se nám nedaří prorazit na poli vybudování sportovní akademie. A prozatím jsme nezískali žádného velkého strategického partnera pro financování dalšího rozvoje organizace. I přesto jsme však neskutečně vděčni všem našim donátorům, kteří nám stále pomáhají a finančně podporují mládež.

Jelikož se náš sportovní tým skládá především ze sportovních nadšenců, byli jsme schopni uspořádat akce, které Orlová dlouho neviděla nebo vůbec nepamatuje. V lednu 2019 se u nás konala velká sportovní událost, TipsportLiga, která fanoušky táhla zejména na utkání Baníku Ostrava. Další skvělou akcí, kterou se nám podařilo zorganizovat, bylo hokejové utkání na pomoc potřebným ALL-STAR pro dobrou věc. V březnu 2019 Orlová hostila historicky první turnaj v halovém baseballu, který byl titulován jako Mezinárodní mistrovství Moravy a Slezska. Mezi další vydařené akce a úspěchy MSK patří také turnaje judoškolek a první nadšení ze sportovního klání předškoláků, velký mezinárodní turnaj v ledním hokeji přípravek s účastí týmů z Běloruska, Rakouska či Maďarska. Již tradiční mezinárodní turnaj žen v kopané, bruslení škol a školek a spousty dalších. Od dubna 2019 jsme dostali do správy dětská a seniorská hřiště na území Orlové, která se v současné době snažíme upravit tak, aby se našim nejmenším i nejstarší občanům líbila a především byla hojně využívána.

Podařilo se nám toho prostě spoustu a budeme se snažit, aby tomu tak bylo i nadále. V jednom článku nelze pojmout všechny aktivity, kterými se můžeme pyšnit. Obrovské díky patří lidem, kteří umožnili náš start a náš rozvoj. Děkuji všem našim trenérům, všem pomocníkům a dobrovolníkům, bez kterých by to prostě nešlo. Ředitelům příspěvkových organizací v Orlové, kteří jsou nám maximálně nápomocni. A děkuji všem našim podporovatelům, kteří nám pomáhají s naší sportovní činností.

Michal Kozák
Ředitel MSK Orlová