ATLETICKÁ PŘÍPRAVKA S MILOŠEM ŠIROKÝM

• Ohlédněme se zpět v čase. V jaké kondici byla orlovská atletika v minulosti? Kdy a proč začala stagnovat, a v jakém stavu je dnes?
V minulých letech byl Atletický oddíl TJ Orlova-Lutyně na výborné úrovni, za což velký dík patří zesnulému trenérovi Janu Bardasovi. Pod vedením zkušeného trenéra měla orlovská atletika výborné výsledky a skvělé atlety. Po úmrtí pana Bardase se atletika dostala do útlumu a my se ji teď snažíme znovu pod hlavičkou Městského sportovního klubu nastartovat.

• Máte představu, či plány na znovuzrození orlovské atletiky? Jaké k tomu máte dnes podmínky, co vám chybí?
Představu určitě máme, učíme děti různé dovednosti hlavně formou hry. Tento trend trénování se nám osvědčil i v dalších našich sportech, a proto se nám daří i v náborové činnosti. Podmínky pro naše tréninky máme velmi dobré. K dispozici máme veškeré pomůcky, které k tréninku zatím potřebujeme, jelikož díky městu a MSK vše průběžně nakupujeme. Postupem času, jak se budeme věnovat už konkrétním věcem, jako je třeba vrh koulí nebo oštěp, budeme muset určitě do vybavení zainvestovat, ale s tím počítáme.

• Je nasnadě, že bez mladých atletů, kteří budou do atletiky zapálení, to asi nepůjde. Jak se vám daří rekrutovat budoucí nadějné atlety z řad školáků?
Přece jen hokej, kopaná a další masové sporty asi táhnou naši mládež více…To je pravda, že nejvíce táhnou kolektivní sporty, atletika je specifická a individuální, takže jsme s trenérem Filipem Matušíkem udělali video-upoutávku, ve které jsme veřejnost, rodiče, školáky seznámili s tím, kde a jak pracujeme s dětmi. Taktéž každý rok organizujeme nábory, kde obcházíme veškeré školy a školky, abychom přitáhli nové tváře.

• Atletika jako taková, je samozřejmě široký pojem. Mohl byste upřesnit, o jaké odvětví tohoto krásného sportu budete usilovat, nebo rozvíjet v Orlové? Jaký máte cíl?
Jak jsem zmínil, jsme atletický kroužek, máme věkovou kategorii 6 až 15 let. Začali jsme trénovat na podzim 2018 se 7 dětmi, za rok 2019 na našem seznamu přibylo o 20 dětí více, v současné době máme 30 dětí. Doplnilo se to o novou krev, 3 až 4 srdcaři zůstali z té starší kategorie. S trenérem to máme rozdělené na mladší a starší kategorii, já pracuju s mladší kategorií formou her a učím všestrannosti. Hlavním cílem je děti motivovat na další trénink. Trenér Filip má starší kategorii, kde se specializuje na jednotlivé disciplíny.

• Jak jste se k atletice dostal vy sám, v čem jste se angažoval? Můžete se nám trošku představit?
Do atletického kroužku jsem se dostal po oslovení panem Matušíkem – bývalým hlavním trenérem. Sedli jsme si ve všech směrech a spolupracujeme. Momentálně mám na starost atletickou přípravku. Když jsem byl školákem, tak jsem miloval dlouhé tratě, reprezentoval jsem ZŠ Školní, dařilo se mi vyhrávat v mé kategorii závody. Pamatuju si, že po jednom vyhraném závodě na 1000 m (čas: 3 min.), přišel za mnou osobně pan Bardas a zeptal se mě, kolik mi je let, a zda bych se nechtěl věnovat atletice. Už jsem byl starý pro atletiku. Celý život jsem se věnoval kopané.