SNAILS představili své barvy na největším turnaji kategorie U8 FirstCup

Nejmenší baseballisté MSK Snails Orlová se poprvé představili na největším turnaji ve střední Evropě kategorie U8 First Cup 2023, kde se určitě neztratili. Hlavní pořadatelem prestižního turnaje, na kterém se představí vždy 16 nejlepších celků z celé republiky, jsou tradičně Hroši Brno, kteří i v letošním ročníku přivítali ve svém nádherném sportovním areálu na 200 malých baseballistů. Třídenní turnaj byl pro náš tým velice náročný, kdy děti takovou porci utkání ještě nezažily.
Hned v úvodu akce si první zápas Orlová střihla s Ježky Jihlava, kde v evidentní nervozitě velkého turnaje naši Šneci soupeře potrápili jen sporadicky. Ježci lehce srazili Šnekům sebevědomí na úvod turnaje se skórem 15:4. Ale prakticky ihned po utkání se děti rozběhly konečně na vytoužené sportoviště, prolézačky, dětské prvky a zápas byl prakticky zapomenut.
V rámci programu turnaje je vždy organizováno mnoho doprovodných soutěží a jednou z nich byl také fanouškovské prestižní Homerun Derby trenérů (nejvíce odpálených dlouhých odpalů). A tady se Orlová zapsala do almanachu First Cupu tučným písmem. Za skvělé podpory malých Šneků tuto disciplínu ovládl orlovský trenér Michal Kozák, který si odnesl hodnotnou cenu z rukou pořadatelů turnaje.
Druhý den byl podstatně náročnější pro baseballové benjamínky. Úvod dne otevírala Orlová utkáním s Orly Choceň a zpětně můžeme říct, že se jednalo o klíčové utkání. Naši mladí hráli skvěle a dařila se jak útočná, tak obranná hra. Po dlouhé bitvě, kdy se skóre přelévalo z jedné strany na druhou, bohužel Šneci padli před Orly o pouhý 1 bod. Skóre 12:11. V případě výhry bychom postupovali z druhého místa v základní skupiny. Třetím a posledním utkání skupiny pak nastoupila Orlová proti pražským Sabatům. Jednalo se taktéž o vyrovnanou hru z obou stran, ale z pohledu trenéra to nebylo vydařené utkání, kdy jsme prostě dělali spoustu chyb a nějak nám chyběl elán do hry. V závěru utkání se však Šneci probudili a konečně si tak připsali na své konto vítězství v poměru 5:4.
Baseball pokračoval. Ihned po utkání základních skupin bylo zahájeno playoff. A my jako třetí ze skupiny nastoupili proti favoritům turnaje Eagles Praha. I když jsme se v úvodu utkání nenechali zastrašit výrazně lepším týmem a dokonce jsme se ujali vedení, museli naši Šneci kapitulovat nad Prahou v poměru 12:2. Přes nelichotivé skóre však hra z naší strany nevypadala vůbec špatně. Snažili jsme se v možných šancích outovat soupeře, dokonce jsme získávali mety v útoku, ale drtivá pálka Prahy nám nedala moc šancí na výhru. Mimo jiné tento favorit se také po právu na konci turnaje stal šampiónem letošního ročníku.
Po nevydařeném vstupu do playoff nás bohužel čekal už jen pavouk pro umístění mezi 9.-16. místem.
Den však ještě pro naše baseballisty nekončil, a tak se po krátkém odpočinku (opět na trampolínách a prolézačkách) Šneci vrhli na dovednostní disciplíny tzv. MASTERS. V každém odvětví baseballu byli vybráni 4 zástupci všech týmů na každou individuální disciplínu samostatně. Na bednu to pro Šneky nebylo v žádné z nich (hod, běh, odpal), ale jistě se za své výkony nemusí nijak stydět. Dlouhý den pak zakončila minidiskotéka a grill party pro všechny účastníky turnaje.
Finální den, byl už z pohledu unavených hráčů velmi náročný. První utkání, ve kterém jsme cítili obrovskou šanci na hezké turnajové umístění jsme po dlouhé bitvě nakonec prohráli, a to opět pouze o jeden bod. Šneky udolali Patrioti z Liberce v poměru 11:10. Ve vyřazovacím pavouku jsme narazili na velmi známého soupeře z Ostravy Arrows. Vyrovnaný start utkání si však na unavených Šnecích vybral svou daň. Prohra 12:8 znamenala už jen souboj o 15. příčku v turnaji. V posledním utkání turnaje jsme sehráli utkání se známým soupeře ze skupiny – Praha Sabat. Oba týmy toho měli za tři dny úplně nad hlavu, kdy bylo vidět, že týmy nejsou na takovou zápasovou porci vůbec zvyklí. V průběhu utkání dokonce soupeř svolil k tzv. „čůrací“ pauze, kdy jsme aspoň pobavili přítomné diváky. Nicméně objektivně řečeno, Šneci doslova „utrpěli“ závěrečné vítězství 6:5. Sabat se ukázal sice jako náš nejoblíbenější soupeřem z pohledu výsledků utkání, nicméně jim patří smeknutí čepice nad fairplay, kterou předváděli obě naše společná utkání.
I když celkové umístění v turnaji není úplně z pohledu historických tabulek dokonalé, Šneci hráli ve většině svých utkání velmi vyrovnané bitvy, kdy prostě baseballové štěstí skončilo na ramenou soupeřů. Orlová se neztratila, předváděla hezké baseballové momenty, ale nutno uznat, že musíme opravdu velice přidat na technice hry.
Závěr turnaje okořenilo slavnostní ocenění všech účastníků turnaje, kdy si odnášíme medailové vzpomínky, diplomy, spoustu sladkých odměn a mimo jiné také ocenění pro nejmladšího účastníka turnaje Veroniku Šubjakovou (4 roky), která nastoupila za Šneky v Masters disciplíně homerunovém běhu na 4 mety.
Jak sdělil tvůrce myšlenky turnaje Pavel Chadim (manažer české reprezentace) „Fisrt Cup je o vítězství všech účastníků turnaje, kteří se dostali až sem, sehráli všechna utkání a nakonec si odnáší medaili s jedničkou (logo turnaje)“. Z našeho nováčkovského pohledu má však tento turnaj nedocenitelnou hodnotu v mnoha prožitých zážitcích a nabytých zkušeností na svém prvním velkém baseballovém turnaji a nejmenší orlovští baseballisté si jich odnesli obrovské množství.
Trenéři: Boturová, Olšanský, Kozák
ŽIVOT JE O ZÁŽITCÍCH!